Map of competition place
Welcome to Riga Map of Riga
alt

 

International Dancesport Festival - Baltic Grand Prix 2016

Place: Kipsala international Exhibition Centre, Kipsalas 8, Riga, LATVIA
Organizer: Dance Centre “ Spektrs” ( director- Aigars Svars)

 
Internet live broadcast on 17th and 18th of December
starting from 15:30 (14:30 in CET zone)

WDSF World Youth Latin Championship official hotels: BELLEVUE Park Hotel Riga and RIXWELL ELEFANT Hotel.

BELLEVUE Park Hotel is located 2,5 km form the competition place, 8 km from the airport

RIXWELL ELEFANT Hotel is located 4,5 km from the competition place, 6 km from the airport
Couples, who will participate also on WDSF International Open Latin competition on 18th of December, will get three nights Hotel accommodation covered by Organizer.

Online registration will be possible within September.

Please inform us about your participation on this competition as Hotel grouping depends on that!

Inform us about your flight times until 30.11.2016 

PARTICIPANTS

WDSF World Youth Latin Championship


1.
Denis Gudovsky - Megija Dana Morite Latvia
2.
Leonards Petkevics - Polina Tsepilova Latvia
3. Daniel Václav - Petra Bačov Slovakia
4. Radovan Kurinec - Eliška Lenčešová Slovakia
5. Glenn-Richard Boyce - Caroly Janes England
6. Mike Monokandilos - Sophia Brodsky USA
7. Joshua Lishnevetsky - Angela Gerzberg USA
8.
Tan Yee Chun - Tan Chee Min Malaysia
9.
Yap Chin Yee - Yap Chi Yew Malaysia
10.
Konstantinos Athanasiadis - Olga Pektesidou Greece
11.
Raphael Nast - Victoria Nast Austria
12.
Kairat Algadaev - Elizaveta Makarova
Kyrgyzstan
13.
Daniel Schmuck - Veronika Obholz Germany
14.
Daniel Dingis - Natalia Velikina Germany
15.
Tomer Zveniatsky - Yana Litvin Israel
16.
Israel Omri Mishael - Liel Moreinis Israel
17.
Fabio Pina - Casinia Ciobanu Portugal
18.
Firmino Oliveira -Teresa Oliveira Portugal
19.
Taha Batu Cosar - Oleksandra Shanko
Turkey
20.
Miroslav Bonev - Emiliya Dzhelebova Bulgaria
21.
Georg Kiryakov - Hristiana Burgazlieva Bulgaria
22.
Maximilian Wiesenhofer - Melanie Goettfried
Austria
23.
Vicenç Torremade - Estela Anguera Molina
Spain
24.
David Luna Marcos - Ana Martinez Paňos Spain
25.
Dawid Podgajny - Ewa Korpak Poland
26.
Jakub Kacprowicz - Dominika Garbowska Poland
27.
Elias Husgafvel - Alessandra Kuutschin Finland
28.
Leo Pusa - Ms Inka Hakomäki Finland
29.
Raffaello Brancato - Amandine Van Biesbroeck France
30.
Reynir Stefansson - Kamilla Ros Bjarnadottir Iceland
31.
Snaethor Gudmundsson - Ester Hulda Olafsdottir Iceland
32.
Jerome Teo - Rachel Teo Singapore
33.
Dmitry Kulebakin - Maria Chernykh Russian Federation
34.
Alexey Korobchenko - Anait Abramian Russian Federation
35.
Zane Tan - Dara Tan Singapore
36.
Axel Jehrlander - Ines Stefanescu Sweden
37.
Davide Corrodi - Cinzia dalla Vecchia Switzerland
38.
Edvinas Ringys - Aiste Survilaite Lithuania
39.
Nikita Kostin - Paula Bakanaviciute Lithuania
40.
Georg Gregor Gritsai - Rebekka Dungurova Estonia
41.
Robin Alexander Veskus - Anita Sychugova Estonia
42.
Ivan Jarnec - Ana Ekart Slovenia
43.
Aljaž Planinšek - Kristina Zvonar Slovenia
44.
Khetha Njabulo Ndlovu - Olwethu Mkhwanazi South Africa
45.
Nariman Ashenov - Dana Smagulova Kazakhstan
46.
Oleg Ovchinnikov - Kristina Pichshugina Kazakhstan
47.
Tarjei Svalastog - Mathea Ørestrup Åen Norway
48.
Ole Thomas Hansen - Julie Gudim Bjerkås Norway
49.
Vladislav Zapolskiy - Anastasiya Chornen'ka Ukraine
50.
Yaroslav Sovetchenko - Oleksandra Semenenko Ukraine
51.
Eugen Miu - Sandra Overballe Pedersen Denmark
52.
Tudor Gabriel Andrei - Nikita Loew Kristensen Denmark
53.
Sota Fujii - Ami Yoshikawa Japan
54.
Hiroaki Onishi - Sakina Onishi Japan
55.
Matyas Adamec - Natalie Otahalova Czech Republic
56.
Alexander Kalist - Karolina Kourilova Czech Republic
57.
Balint Mate Temesvari - Paula Hude
Croatia
58.
Dzmitry Baleuski - Tatiana Potapova Belarus
59.
Ilya Yudovin - Dariia Marinesku  Belarus
60.
Fabian Ardeiu - Andreea Raluca Manea Romania
61.
Alin Andrei Beca - Catalina Elena Tampau Romania
62.
Leonardo Lini - Mia Gabusi Italy
63.
Luigi Battaglia - Diana Satskevich Italy
64.
Daniil Porcesco-Gozun - Anastasia Grunzu Moldova
65.
Marin Braghis - Ekaterina Vyalshina Moldova
66.
Patrik Gáspar - Maja Mátyus Hungary
67.
Daniel Szöts - Melinda Beatrix Egresi Hungary
68.
Avtandili Shonia - Elene Davitaia Georgia
69.
Eduardo Rizza - Esmeralda Rizza Colombia
70.
Juraj Bjelac - Renata Faizerakhmanova Croatia


AGE RESTRICTION


According WDSF Competition Rules
Rule 11


Age group Year of the competition 2016
Year of birth
Juvenile I 2007 or later
Juvenile II 2005 or 2006
Junior I 2003 or 2004
Junior II 2001 or 2002
Youth 1998, 1999 or 2000
Under 21 1996 - 1999 or 2000
Adult 1997 or before
Senior I One partner 1981 or before, other - 1986 or before
Senior II One partner 1971 or before, other - 1976 or before
Senior III One partner 1961 or before, other - 1966 or before

***


Map of competition place
alt



Entry fee per couple per program:

16.12.2016

EUR 14 - D, C, B, A classes competitions

EUR 20 - Other competitions

EUR 30 - WDSF Open competitions

17., 18.12.2016

EUR 10 - Beginners

EUR 14 - E4, E6 class

EUR 20 - WDSF Youth Open, Hobby and other competitions

EUR 30 - WDSF International Open and Senior competitions

EUR 30 - WDSF WORLD Open

For couples who were not registered in time

entry fee doubles!

 (except Hobby and Beginners)