Map of competition place
Welcome to Riga Map of Riga
  Shuttle service Schedule  
alt

 


International Dancesport Festival - Baltic Grand Prix 2019

Place: Kipsala international Exhibition Centre, Kipsalas 8, Riga, LATVIA

Organizer: Dance Centre “ Spektrs” ( director- Aigars Svars)

 Internet live broadcast on 14th and 15th of December
starting from 19:00 (18:00 in CET zone)

WDSF World Junior II Standard Championship official hotels: BELLEVUE Park Hotel Riga (RIXWELL ELEFANT Hotel).

BELLEVUE Park Hotel is located 2,5 km form the competition place, 8 km from the airport

Please inform us about your participation on this competition as Hotel grouping depends on that!



PARTICIPANTS
WDSF World Junior II Standard Championship

Shuttle service Schedule

1.
ERNESTS AKSELS DIMANTS - MARIJA PASCENKO LATVIA
2.
OLEGS BERZINS - ANNA BERZINA  LATVIA
3. OLIVER KUNIAK - VALENTINA NEMRAVOVA SLOVAKIA
4. JAKUB DUSA - LARA HAMRANOVA SLOVAKIA
5. GUILHERME RODRIGUES - MARTA COELHO             PORTUGAL
6.
AKOS HARTLEIN - EVA GRETA FARKAS HUNGARY
7.
EDVARDAS MASARO   –  PATRICIJA RINKEVICIUTE LITHUANIA
8.
KIPRAS BURNEIKIS  –  BARBORA MARTINKEVICIUTE  LITHUANIA
9.
DENIS MUNTEAN - NISHA HOGAN STOUT IRELAND
10.
BENJAMIN JONSSON - AMALIE HINDSGAUL SWEDEN
11.
ADAM MAMRAK - STELLA RINVALL SWEDEN
12.
THORRI STEFANSSON - CHRISTA HRONN DAVIDSDOTTIR ICELAND
13.
ANTON BJARMI BJORNSSON - BJARNEY EDDA ICELAND
14.
SOMA YAMAMOTO - MARINA MIKI JAPAN
15.
MASAKI KINOSHITA - MERIA KONISHI JAPAN
16.
NIKITA NIKITIN - NATALIA MORARU MOLDOVA
17.
VALERIU BIVOL - EVA-MARINA SUMCOVA MOLDOVA
18.
DANIEL FICOLA - GIULIA MIGLIORINI ITALY
19.
MATTIA ROSSI - ASIA GENTILI ITALY
20.
MIKKE LUTTINEN - ERIKA LAHDENPERA  FINLAND
21.
LORENZO COLIN - ANGELINA MOSA FRANCE
22.
ALEKSANDRE TIRAN - ANASTASIA TIRAN FRANCE
23.
HRISTIAN VAGLYAROV - VIKTORIA PETROVA BULGARIA
24.
IVAN TOTOV - MARIANA ZHEKOVA BULGARIA
25.
ZHILENKOV MAXIM - MOLOCHNIKOVA ARINA KAZAKHSTAN
26.
VITSENKO VLADIMIR - KIM YEKATERINA KAZAKHSTAN
27.
KIRILL KURBATOV  - ALEXANDRA REVEL-MUROZ RUSSIA
28.
DANILA ZHURAVLEV   - DARIA TITKOVA RUSSIA
29.
RAUL TOPARCEAN - JULIA BEISSL AUSTRIA
30.
MAXIM GUTMAIER - ANASTACIA RASKIN AUSTRIA
31.
MATYAS FELCMAN - LUCIE RUZICKOVA CZECH REPUBLIC
32.
VILEM KUNTOS - VENDULA KABRTOVA CZECH REPUBLIC
33.
NOA HANIC - MIA SAVIC CROATIA
34.
DAVID LJEVAR - MARTA MARKI CROATIA
35.
IVAN SMIRNOV - ANGELINA JEVED CYPRUS
36.
VID ŠTEINFELSER  – ZARA AVSEC SLOVENIA
37.
ENEJ ERŽEN  – TARA POR SLOVENIA
38.
SAMET CANTURK - UMAYIM KIRGIZ TURKEY
39.
OLE-GUNNAR ERIKSEN - ADELE RIEGER NORWAY
40.
DEIVIDAS SANKALAS - SANDRINE BROCKEN BERGSKAUG NORWAY
41.
UTKU OVUNC UNLU — ADA USLUEL TURKEY
42.
MARCO KINDSIGO - LISETE MARJAPUU ESTONIA
43.
KAI-LEO AXT - MADLEN GOSSEN GERMANY
44.
DAVID GOLDORT - MARIA ZOSIMIDOU GERMANY
45.
ALEKSI AHOLA AND POLINA ANISIMOVA FINLAND
46.
ANDREY KAN - KAMILLA MURZAGALIYEVA UZBEKISTAN
47.
GIREY MAMUTOV - SHAKHZODA NOSIROVA UZBEKISTAN
48.
ALIAKSEI SHABAN - VIKTORYIA MAZEPINA BELARUS
49.
MIKITA BUYEL - MARIA MOISEEVA BELARUS
50.
OLEKSANDR TURCHENIAK - OLESIA YUVKO UKRAINE
51.
MYKYTA NIKOLAICHUK - SOFIA MALIAROVA UKRAINE
52.
PATRIK KOHON - DALMA GAL HUNGARY
53.
BUTNARU LUCA TEODOR  - BIDICA JULIA DENISA ROMANIA
54.
BESLEAGA RADU STEFAN - PODAR-PETHO BLANKA-LORENA ROMANIA
55.
TILO WIESE  - JALE ZINSER SWITZERLAND
56.
MARC MATEOS APARICIO CANTON - STELLA AKOPIAN SPAIN
57.
ROBERT MIHAIL CAMBEI - TATIANA GONZALEZ CONTRERA SPAIN
58.
TOMASZ RUSZKOWSKI - JULIA MOZDYNIEWICZ POLAND
59.
KAMIL TARACH - MICHALINA BUCZYŃSKA POLAND
60.
NIKOLA POPOVIC  – ANDREA SAVANOVIC SERBIA
61.
MARK LUND THOMSEN - LAURA THERESE THOMSEN DENMARK
62.
MEIR ELKESLASSY - SHIRAZ ATELY ISRAEL
63.
ITAY FLESHLER - NETA AYVAZOV ISRAEL
64.
LEV SKRJABIN – MIRRA PCHELKINA ESTONIA




AGE RESTRICTION


According WDSF Competition Rules
Rule E-2


Age group Year of the competition 2019
Year of birth
Juvenile I 2010 or later
Juvenile II 2008 or 2009
Junior I 2006 or 2007
Junior II 2004 or 2005
Youth 2001, 2002 or 2003
Rising Stars 2000 or before
Under 21 1999 - 2002 or 2003
Adult 2000 or before
Senior I One partner 1984 or before, other - 1989 or before
Senior II One partner 1974 or before, other - 1979 or before
Senior III One partner 1964 or before, other - 1969 or before
Senior IV One partner 1954 or before, other - 1959 or before
 

Map of competition place
alt



 
рус2019
 
***